E-Mail

info@nuketeroglu.com

بريد إلكتروني

info@nuketeroglu.com

Téléphone

90 530 857 19 01

Jawline (Çene) Dolgusu Nedir? Nasıl Uygulanır?

çene dolgusu nedir

Çene yapısı, yüzün çekiciliğini doğrudan etkiler. Hatta, araştırmalara göre çene, yüzün cazibesini belirleyen en önemli unsurdur.Keskin ve orantılı çene hattı, gençlikle de bağdaştırılır. Dolayısıyla hem yüzü dengelemek hem de genel olarak daha estetik bir görünüm yaratmak için çene işlemleri günümüzde oldukça revaçtadır. Bu işlemlerden en popüler olanı, şüphesiz ki çene (jawline) dolgusudur.

Jawline dolgusunun  popülerliği haklı sebeplere dayanır: Hızlı ve acısız dolgu işlemi, yüzünüzü bütünüyle değiştirir ve bıçak altına yatmamış olursunuz. Öte yandan, çene dolgusuna karar vermeden önce işlemin detaylarına hakim olmak da önemlidir.

Bugün, Dr. Nüket Eroğlu’nun rehberliğiyle Jawline (Çene) dolgusunu her yönden ele alıyoruz. Keyifli okumalar!  

Jawline (Çene) Dolgusu Nedir?

Jawline dolgusu, çene bölgesine daha belirgin bir görünüm kazandıran, ameliyatsız bir kozmetik işlemdir. Doktorunuz cildinizin altına dolgu maddesi adı verilen güvenli maddeleri enjekte eder. Dolgu cildinizi dolgunlaştırır. Böylece daha keskin bir çene hattı yaratılmış olur.

Jawline dolgusu, hem erkeklerin hem de kadınların erkeksi veya kadınsı bir çene çizgisi elde etmek için yüzü çerçeveleyen konturlu bir çene hattı oluşturmasına yardımcı olacaktır. 

Bazı insanlar memnun olmadıkları bir çene çizgisiyle doğarken çoğu durumda çene çizgisi görünümü yaşlanma sürecinden başlıca iki şekilde etkilenir.

Cilt elastikiyetini kaybedip sarkmaya başladıkça çene hattı yumuşak ve belirsiz görünmeye başlar. Ağzın köşeleri de sarkmaya başlar, bu da ‘kukla çizgilerine’ (çene çizgisine kadar uzanan kırışıklıklar)  ve gıdı oluşumuna neden olur.

Yağ dokusunun kaybı sıklıkla çene çizgisi boyunca, gıdı öncesi sulkus olarak bilinen ve gıdı görünümünü daha da vurgulayan iki çukurun oluşmasına neden olur. Bu durumlarda çizgileri doldurmak, kaybolan yerlere hacim kazandırmak, kaldırma etkisi yaratmak için jawline dolgusu kullanılabilir. 

Yan (Çene) Dolgusu Nedir?

Yan çene dolgusu, çenenin yan taraflarının dolguyla doldurulmasıyla gerçekleştirilen kozmetik işlemdir. Bu işlem, hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilir. Çeneye daha keskin, güçlü bir hat kazandırmaya yardımcı olur. 

Çene Gamzesi Dolgusu Nedir?

Çene gamzesi dolgusu, dolgu maddesinin çenedeki çukur görünümlü gamzeye enjekte edilmesiyle pürüzsüz bir görünüm yaratması işlemidir. Prosedür acısız ve yaklaşık on dakikadır, herhangi zararı yoktur. Çenesindeki gamze görünümünden kurtulmak isteyen kişiler tarafından güvenle tercih edilebilir. 

çene dolgusu nerede yaptırılır

Jawline Dolgusu Nasıl Yapılır?

İşlem öncesi Dr. Nüket Eroğlu  yüzünüzü inceleyecek ve tedavi hedeflerinizi tartışacaktır. Bu bilgi, sizin için doğru olan dolgu maddesi türü ve miktarının yanı sıra enjeksiyonların derinliğini ve yerlerini belirlememize yardımcı olur. 

Bu aşamada, sonuçlar ve iyileşme açısından ne beklemeniz gerektiği hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirilirsiniz. Dilerseniz, istediğiniz görünümü elde etmenize yardımcı olacak başka kozmetik prosedürler veya ameliyatlar hakkında da bilgi alabilirsiniz. 

Jawline dolgusu işlemi, doktorunuzun enjeksiyon bölgelerini belirlemesiyle başlar. Yüzünüze  uygun açıyı oluşturmak için özenli hesaplamalar yapılır. Belirlenen bölgelere ince iğnelerle dolgu maddesi enjekte edilir. Bu işlem, çene hattının hacmini artırarak daha belirgin ve keskin gözükmesini sağlar. Aynı şekilde yüzün daha orantılı görünmesine de yardımcı olur. 

Çene Dolgusunda Uygulanan Dolgu Maddeleri Nelerdir?

Çene dolgusu için kullanılan birden fazla dolgu türü vardır: 

 • Kalsiyum hidroksilapatit (CaHA): Bu mineral bileşiği kemiklerinizde bulunur. Çene hattı dolgusu olarak su bazlı bir jele karıştırılmış CaHA enjeksiyonu alırsınız. Jelin etrafında kollajen oluşur, çene hattınıza dolgunluk katar ve çizgileri yumuşatır. Radiesse® bir tür CaHA dolgu maddesidir.
 • Hyaluronik asit (HA): Doğal olarak oluşan bu vücut maddesi cildinizi nemli ve dolgun tutar. Yaşlandıkça bu asitten daha az üretirsiniz, bu da ince çizgilere ve daha ince, sarkık cilde yol açar. HA enjeksiyonları Juvederm® ve Restylane®’i içerir. Bu dermal dolgu maddeleri çene hattınızı dolgunlaştırarak kırışıklıkları ve ince çizgileri yumuşatır.
 • Polimetilmetakrilat (PMMA): Bu minik kolajen tanecikleri cildinizin daha dolgun ve sıkı görünmesini sağlar. Aynı zamanda sığır (inek) kolajeni de içerir. Bu yarı kalıcı dolgu maddesi yıllarca dayanabilir, ancak tam etkiyi elde etmek için sıklıkla enjeksiyonların tekrarlanması gerekir. Bellafill® bir tür PMMA dolgusudur.

Jawline (Çene) Dolgusu Kimler Yaptırmalıdır?

Jawline dolgusu çoğu kişi için idealdir. Ancak genel olarak uygunluk kriterlerini beraber inceleyelim: 

 • Genel sağlık durumu yerinde olanlar. 
 • Çene hattını belirginleştirmek isteyenler.
 • Daha orantılı bir yüz elde etmek isteyenler. 
 • Gıdı görünümünden kurtulmak isteyenler. 
 

Erkek Jawline (Çene) Dolgusu

Jawline erkeklerde çeneye hacim katarak daha maskülen bir görünüm oluşturmakta kullanılabilir. Araştırmalar gösteriyor ki, erkeklerde keskin bir çene yüksek testosteron ve güçlü bir bağışıklık sisteminin göstergesi.  Dolayısıyla erkek yüz çekiciliğinde çenenin de büyük bir rolü var. 

Kadın Jawline (Çene) Dolgusu

Jawline dolgusu, kadınlarda erkeklere zıt bir şekilde daha keskin ve şekilli bir çene hattı yaratmak için kullanılır. Erkeklere zıt olarak, kadınlarda daha ince ve keskin bir yüz tercih edilir. Ustaca belirginleştirilmiş orantılı bir çene, kadın yüzünde feminenliğe vurgu yapar. 

Jawline (Çene) Dolgusu Hangi Durumlarda Uygulanır?

Jawline (Çene) dolgusu, pek çok durumda uygulanabilir. Her şeyden önce 18 yaşını geçmiş, genel sağlığı yerinde olan ve çene hattını belirginleştirmek isteyen herkes çene dolgusunu kullanabilir. Bu işlemin uygulandığı en yaygın durum çene hattının yüzün geri kalanına kıyasla geri planda ve zayıf kaldığı durumlardır. Çeneyi belirginleştirmek yüze hem daha estetik hem de daha orantılı bir görünüm kazandırabilir. 

Jawline (Çene) Dolgusu Avantajları Nelerdir?

Çene dolgusunun popülerliği, biraz da sağladığı avantajlara dayanır. Örneğin;

 • Cerrahi değildir. Ameliyatsız bir biçimde yüzünüzü tamamen değiştirmeye ve dengelemeye yardımcı olur. 
 • Hızlı ve kolay bir işlemdir. Jawline dolgusunu iyi bir klinikte hızlıca yaptırabilirsiniz. 
 • İyileşme süresi kısadır. Jawline dolgusunu yaptırdıktan hemen sonra günlük hayatınıza ve işinize geri dönebilirsiniz. Uzun iyileşme süreleri gerektirmez. 
 • Geri döndürülebilir bir işlemdir. Jawline dolgusu, etkileri ömür boyu kalan bir işlem değildir. Üstelik, işlemden hemen sonra olur da sonuçlardan memnun kalmazsanız dolgudan kurtulabilirsiniz. 

Jawline Dolgusunun Riskleri Nelerdir?

Jawline dolgu işlemleri mutlaka bir uzman tarafından gerçeklerilmelidir. Genel olarak güvenli bir işlem olsa da, yanlış uygulamalarda bazı risklere sahiptir. 

 • Dolgu maddesine alerjik reaksiyon .
 • Asimetrik görünüm.
 • Kanama, morarma ve kızarıklık.
 • Akneye benzeyen şişlikler .
 • Enfeksiyonlar.
 • Uyuşukluk .
 • Cilt hasarı veya yara izleri .
 • Ciltte renk değişikliği, hassasiyet ve şişlik

çene botoksu kimler için uygundur

Jawline (Çene) Dolgusu Fiyatları

Jawline (Çene)dolgusunun fiyatları klinik, şehir, lokasyon ve ek servisler gibi pek çok faktöre bağlı olarak değişecektir. Dolayısıyla, fiyat hakkında kesin bilgi almak istiyorsanız, bizimle iletişime geçerek danışmanlık almanızı tavsiye ediyoruz. Ekibimiz sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyar ve dilerseniz randevunuzu hemen oluşturabilir. 

Jawline Dolgusu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Jawline dolgusu etkisi ne kadar?

Dolgu maddesinin kalıcılığı kişinin bünyesine bağlı olmakla beraber, çene dolgusunun genel kalıcılığı 6-12 ay arasındadır. 

Jawline (Çene) Dolgusu Ağrılı Bir İşlem Mi?

Hayır, jawline dolgusu ağrılı bir işlem değildir. Doktorunuz tercihe bağlı olarak anestezik kremle bölgeyi işlem öncesi uyuşturabilir, böylece minimal seviyede bir rahatsızlık hissedersiniz. Ancak bunu söyemekle beraber, herkesin acı/ağrı eşiğinin farklı olduğunu belirtmekte de fayda var. Bu konuda en doğru yönlendirmeyi doktorunuz yapacaktır. 

Yuvarlak yüze jawline olur mu? 

Evet, yuvarlak yüzlüler jawline dolgusu yaptırabilir. Jawline çene hattını belirginleştireceğinden yuvarlak yüzlerde daha keskin, orantılı ve şekilli bir görünüm yaratılmasına olanak tanır. 

Çene dolgusu yüz şeklini değiştirir mi?

Evet, çene dolgusu yüz şeklini değiştirir. Ancak burada önemli olan, hastanın tercihleri ve kişiye neyin uygun olduğu konusunda başvurduğunuz uzmanın görüşüdür. Jawline dolgusu tamamen yeni bir çene hattı oluşturmak için kullanılabileceği gibi, varolan çeneyi güçlendirmek ve daha simetrik bir görünüm yaratmak için de kullanılabilir. 

Bize Ulaşın