E-Mail

info@nuketeroglu.com

بريد إلكتروني

info@nuketeroglu.com

Téléphone

90 530 857 19 01

PLLA

Poli-L-Laktik Asit (PLLA)

Polilaktik Asit (PLA), doğal kaynaklardan elde edilen bir biyopolimerdir. Fermente edilmiş mısır nişastası, şeker kamışı posası veya şeker kamışından üretilen PLA, uzun yıllardır tıp alanında kullanılmaktadır. PLA yenilebilir tarım ürünlerinden üretildiği için popüler bir malzeme haline gelmiştir. PLLA dünyadaki biyoplastikler arasında ikinci en yüksek tüketim hacmine sahiptir. Son yıllarda güzellik ve estetik uygulamalarda önemli bir yer edinmiştir. Poli-L-laktik asit (PLLA), su kaybı ile laktik asitin yoğunlaştırılmasıyla elde edilmiştir. “Polilaktik asit” adı standart terminolojiye uymaz çünkü PLA bir poliasit değil bir doğal bir poliesterdir.
Dolgu uygulamaları yüzde ve vücutta istenilen anatomik alanda estetik problemler (asimetri, kırışıklıklar, ince çizgilenmeler, atrofik skarlar vb) ve volüm amaçlı tercih edilen son yılların en popüler yöntemleridir. Dolguların içeriklerine bakılınca hyaluronik asitler ve en son kollajen sentezini uyaran dolgular olarak iki tip dolgu yaygın olarak kullanılmaktadır.
Kollajen sentezini uyaran dolgular ile yapılan uygulamalar “sıvı yüz germe” veya “akıllı dolgu ile kollajen uyarımı” olarak tanımlanır. Bu gurupta en çok bilinen dolgular şunlardır:

⦁ PLLA (Poli-L-Laktik asit) içeren Sculptra® (Galderma, Lausanne, İsviçre);
⦁ Kalsiyumhidrokisapatit gibi seramik içeren Radiesse® (Merz Pharma, Frankfurt am Main, Almanya);
⦁ Polikaprolakton içeren Ellansé® (Sinclair Pharma, İngiltere);
⦁ AQTIS (Medical BV, Utrecht, Hollanda).

Sıvı Yüz Germe Poli L laktik asit (PLLA) dolgular ile sonuçlar hemen görülebilir ancak 2-3 ayda maksimum seviyeye çıkar. PLLA aşamalı olarak çalışır, vücudun kollajen üretimini doğal olarak uyarır ve uzun süreli sonuçlar verir. Daha fazla uygulamaya ihtiyaç olup olmadığını belirlemek için 8-12 hafta sonra değerlendirme gereklidir. Yüzdeki çizgileri ve kırışıklıkları düzeltmek için kollajen üretimini uyaran, kayıp yüz hacmini geri kazandıran ve daha sıkı, genç bir görünüm sağlayan bu “sıvı dolgu” enjekte edilebilir bir ameliyatsız yüz germe uygulamasıdır. 

PLLA, alfa hidroksi asit ailesinden sentetik bir polimerdir. PLLA biyo-uyumulu ve biyo-bozunur bir yapıya sahiptir. Laktik asitin metabolik süreci ile aynı yoldan zamanla tamamen dokudan kaybolmaktadır. Bu nedenle 30 yıldan fazladır cerrahide dikiş iplikleri olarak ve ortopedik cerrahide kemik implantlarında kullanılmıştır. PLLA, 1998 yılında Avrupa’da 2004 yılında ise Amerika’ da dolgu olarak kullanılmaya başlanmıştır. Uygulama alanının geniş olması, PLLA’yı estetik uzmanları ve hastalar arasında tercih edilen bir seçenek haline getirmiştir. PLLA:
⦁ Doğal ve Güvenilirdir: PLLA, doğal kaynaklardan elde edilen bir polimer olduğu için vücutta uzun süre kalmadan doğal olarak parçalanır. Bu özelliği, güzellik ve estetik alanında güvenle kullanılmasını sağlar.
⦁ Etkisi Uzun Sürelidir: PLLA’nın en önemli avantajlarından biri, etkilerinin uzun süreli olmasıdır. Dolgu uygulamalarında alınan sonuçlar, genellikle 1-2 yıl sürebilir. Kollajen uyarımıyla yaptığı lifting ve cilt gençleştirme etkisi vücudun kendi fibroblastlarını uyararak gerçekleştiği için kalıcıdır.
⦁ Kollajen Üretimini Tetikler: PLLA, cilt altında kolajen üretimini artırır. Bu, cildin yenilenmesini, sıkılaşmasını ve kırışıklıkların azalmasını sağlar.
PLLA mikropartikülleri 40-63 μm çapındadır. Bu çapları nedeni ile deriye uygulandıklarında makrofajlar tarafında fagosite edilemezler ve dokudaki kapiller duvarını geçemezler. Bu nedenle PLLA metabolize olana kadar uzun bir süre dokuda kalır. Enjekte edilen ‘kollajen uyarıcı ve lifting yapıcı’ uzun etkili PLLA partiküllerinin neden olduğu inflamasyonla birlikte fibroblast uyarımı başlar. PLLA molekülleri kollajen, elastin ve damarsal yapıların tamiri ve yeniden yapımıyla dokunun remodelingini, sıkılaşmasını, gerilmesini ve gençleşmesini sağlar. PLLA’nın uzun süreli biyostimülatör etkisiyle estetik sonuçlar daha doğal olur. Bu sayede kırışıklıklar azalır ve yüz hatları V yüz şeklinde belirginleşir. PLLA, yüz kontürünü düzeltmek ve cildin elastikiyetini artırmak için de kullanılır.
Yaşlanma belirtileri sadece yüzde değil boyun, dekolte ve ellerde de kendini gösterebilir. PLLA’nın enjekte edilmesiyle ince derili bölgelerdeki çizgilerin ve kırışıklıkların azaldığı, cildin yavaş yavaş ve doğal olarak gençleştiği görülür.
PLLA, yalnızca yüzde değil, vücudun çeşitli bölgelerinde de gevşemiş ya da çeşitli sebeplerle deforme olmuş dokuyu şekillendirmek ve sıkılaşma sağlamak için de uygulanır. Özellikle bel, karın ve bacak bölgelerinde cilt kalitesinde etkili sonuçlar elde edilir.
PLLA güvenliği ve yarı kalıcı bir dolgu etkisi nedeniyle popo estetiğinde kullanılır. Poponun kalkık ve sıkı görünmesini sağlar. Brezilya poposu estetiğinde volüm amaçlı PLLA 1 ay ara ile ortalama 2-3 seans uygulanır.
Sıvı Yüz Germe PLLA kullanmanın herhangi bir yan etkisi yoktur.

Süspansiyon deri altına ilk uygulandığında içeriğindeki tüm yapılar doku dolgunluğu sağlar ve dokuya volüm verir. Bu etki birkaç saat ile gün içerisinde azalır. Süspansiyondaki CMC ve mannitol 2-3 ay içerisinde kaybolana kadar doku volüm etkisinin devamını sağlar. 3. haftada PLLA fibröz kapsüller içine alınır. 4 haftada bunların çevresinde mast hücreleri, makrofajlar, yabancı cisim dev hücreleri ve lenfositler belirir. 3 ayda bu hücrelerin sayısı azalırken fibroblastik aktvite ile kollajen yapımı artar. 6. Ya ayda PLLA nın neden olduğu doku inflamasyonu sona erer ancak 8-24 aylarda dahi yeni kolajen yapımı görülür. Bu nedenle PLLA kalıcılık süresi 24 ay olarak ifade edilir. 9. ayda ise PLLA mikropatiküleri tama yakın metabolize olur. PLLA metabolizması 1. ayda başlar. PLLA azalmasına bakıldığında 1. 3. ve 6. aylarda bu azalma oranları sırası ile 6%, 32%, ve 58% dır. 
PLLA kalıcı dolgu olmamakla birlikte klinik ve estetik sonuçları 24-36 aya kadar sürer. Kollajen uyarıcı etkisi kalıcıdır.

Bize Ulaşın