E-Mail

info@nuketeroglu.com

بريد إلكتروني

info@nuketeroglu.com

Téléphone

90 530 857 19 01

Saç, Kaş, Sakal Ekimi

saç ekimi işlemi istanbul

Saç Ekimi

Nano-fat saç ekiminde greftlerin toplanma ve yerleştirme işlemi yöntemler, teknolojik gelişmeler ışığında gerçekleştirilen ve ekim yapılacak bölgenin büyüklüğüne göre farklılık gösteren son uygulamalardır. Saç ekimi, kulak arkasındaki donör bölgeden alınan güçlü kıl kökü olan greftlerin, saçın hiç bulunmadığı veya seyrek bulunduğu ihtiyaç hissedilen alana transfer edilmesi işlemidir. 1930 yıllarda Japon Dr. SasagawaMD, saç köklerinin nakledilmesi işlemini ortaya attı. 1980 yılına değin doğal sonuçları olmayan ekim yöntemleri kullanlmaya devam edildi. Teknolojinin gelişmesi ve yeni ekim materyallerinin bulunmasıyla, 1990 yıllarının başında çok daha doğal sonuçlara ulaştıran modern ve farklı yöntemler bulundu. Günümüzde kullanılan başarılı estetik saç ekim yöntemleri bu şekilde ortaya çıktı.

Hava koşulları değişimi, alınan besin değerlerinin farklılıkları, endokrin sebepler ve kalıtımsal nedenlerden dolayı kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmesi problemine rastlanır. Birçok kişinin ortak problemi olan saç dökülmesine müdahale edilmediği taktirde, saç kökleri zamanla kaybolarak kişide kellik problemine neden olmaktadır. Saç ekimindeki amaç, kişinin sağlıklı ve güçlü saç köklerini estetik görünümü iyileştirecek şekilde yeniden yerleştirmektir.

Ekimde kullanılan yöntemler;

 1. FUE
 2. Safir FUE
 3. Multi İmplanter
 4. Tıraşsız
 5. DHI
 6. DHI Plus Gold

Saç ekimi aşamaları:

 • Anestezi uygulaması,
 • Saç köklerinin toplanması,
 • Kanalların açılması,
 • Saç köklerinin yerleştirilmesi.

1) Lokal Anestezi: Kişinin konforlu ve ağrısız saç ekimi geçirebilmesi için püskürtme yöntemi uygulanarak ekim yapılacak alanın cihaz yardımıyla uyuşması sağlanır. İğne kullanılmadığından, kişi ağrı hissetmez. Kafa derisi hassasiyetini yitirir. Ardından anestezinin etkisini artması ve daha uzun süreli olması için lokal anestezi uygulanır.
2) Greft Toplanması: İlk olarak kişinin saç kökü alınacak donör bölgede ihtiyacı karşılayacak  greftler mikromotorlar yardımıyla tek tek toplanır. Toplanan greftler canlı olarak organ nakli solüsyonunda bekletilir.
3) Kanalların açılması: Profesyonellik gerektiren bir aşamadır. Saç ekiminin kalitesini belirler. Özellikle ön hat doğal olmalıdır. Saçın çıktığı yöne doğru ekilmesi gerekir. Kanallar bazen sagittal bazen yatay olarak açılır. Saç dönerine göre ekim yapılması çok önemlidir. Doğal saçların yönüne ters ve ön hatta çoklu greft ekimleri sonucu ‘’Çim Kafa’’ görünümü olabilir, ikinci bir operasyonla greftlerin yerinin değiştirilmesi gerekir.
4) Greft Yerleştirilmesi: Saç ekimi yapılacak bölgeye kanallar açılarak tek tek yerleştirilir. Nanofat saç ekimi esnasında yapılan greftleri yerleştirme işlemi yaklaşık 2-3 saat sürer.

Kullanılan yöntemlerin ortak özellikleri;

 1. Operasyon Süresi: 4-6 saat
 2. Anestezi: Lokal
 3. Hassasiyet Süreci: 1 – 3 Gün
 4. İşe Dönme Süresi: Hemen
 5. Tam İyileşme: 7 gün
 6. Sonuçların Kalıcılığı: Sürekli

FUE

Başta genetik yapı, çevresel faktörler, yıpratıcı saç ürünleri, stres gibi çeşitli etkenlerden dolayı erkeklerde saç dökülmesi olabilir. Saç dökülme problemi ilerlemeden müdahale edilmesi en doğrusudur. FUE saç ekimi ile doğal bir görünüm elde edilir. FUE saç ekimi ile kişinin kafa yapısına ve yüz hatlarına uygun şekilde saç ekimi gerçekleştirilir. Saç dökülme problemi yaşayan erkekler olduğundan daha yaşlı ve çirkin göründüğü için mutsuzdur. Saç ekimi sonrasında kişinin kendine güveni artar, kendini daha genç ve yakışıklı hisseder. FUE Saç Ekimi dünyada en yaygın şekilde uygulanan saç ekimi yöntemidir. FUE Saç Ekimi (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu), 2002 yılından sonra uygulanmaya başlanan, ense bölgesindeki saç köklerinin lineer kesi oluşturmadan tek tek toplanması esasına dayanır. Lokal anestezi altında yapılan FUE saç ekimi yönteminde, FUE mikro motoru ile donör bölgeden ihtiyaç olunduğu kadar greftler tek tek alınır. Alınan greftler belirlenen alana ince kanallar açılarak yerleştirilir. Tek seansta ortalama olarak 2000 ile 5000 arasında greft toplanır. Gerekli görüldüğü taktirde ikinci seans yapılarak toplanma yapılabilir. FUE saç ekim yönteminin en önemli avantajları, ekilen saçların kalıcı olması ve saçların uzamaya devam etmesidir. Kadın ve erkeklere uygulanabilen FUE ekim yöntemi, dikiş gerektirmediğinden iz veya leke oluşmamaktadır.

FUE saç ekimi, sık ve yaygın olarak yapılan yeni nesil bir saç ekim yöntemidir. Kıl kökleri 0.6-0.8 mm’lik punchlar kullanılarak ameliyatsız bir şekilde tek tek alınıp bekletmeden ekilir böylece ne alım ne ekim yerinde iz kalmadığı gibi kökler saatlerce beklemediği için oksijensizliğe bağlı kök ölümleri olmaz. FUE ekimi sonuçları kalıcıdır. Kişinin fizyolojik saç dökülmesi devam etse bile ekilen saçlar kesinlikle dökülmez. Kendinden önceki yöntemlere göre çok daha konforlu ve rahat olan FUE yöntemi ile saç ekimi işleminde donör alanda kesi yapılmadığı için dikiş gerektirmez ve bu sebeple kalıcı bir iz oluşmaz. FUE saç ekimi vücudun farklı bölgelerinin de saç ekiminde donör alan olarak kullanılmasına olanak sağlamıştır.

Son 25 yılda saç ekimi alanında önemli gelişmeler yaşanmıştır. Bunların en önemlisi, saç ekiminin tüm dünyada hızla yaygınlaşmasını sağlayan ve saç ekiminin daha çok tercih edilir olmasına sebep olan FUE Saç ekimidir. 2002 yılında literatüre giren FUE, kesiksiz, dikişsiz ve izsiz bir yöntem olduğundan çok önemli bir avantaj sağlamıştır. Böylece doğal ve izsiz saç ekimi tüm dünyada saç dökülmesi için tercih edilen bir çözüm haline gelmiştir.

FUE yönteminde 1 seans 8 saat civarında sürer. Tek seansta mikro motor ile 3500-4000 saç kökü elde etmek mümkündür. Aynı bölgeye 2. Ekim en az 6 ay sonra yapılır. Saçlı deride açık alan genişliği fazla olan 2 seans yaptırabilir, ense bölgesi hiç iz kalmadan iyileşir. FUE yönteminde verici alanda yeterli saç telinin olmadığı durumlarda vücuttaki herhangi bir bölgeden tek tek kıl alıp alıcı alana nakletmek mümkündür. Saç, sakal ve kaş ekimi sonrası transfer edilen saçların bulunduğu bölgeye ilk üç gün hiç dokunulmamalıdır. Çünkü greftlerin yeni yerlerinde yaşamaya başlaması için en kritik süredir. 4.günden itibaren saçlar öncesinden yumuşatıcı bir solüsyon sürülüp bekletildikten sonra dikkatli bir şekilde yıkanır.

Saç ekimi yapılan saç telleri ilk ay dökülebilir ki bu normaldir. Çünkü saç ekimi yapılan anagen evredeki saçlar alıcı alanda telogen evreye geçerler. Ekim sonrası dökülen saçlar 3-4 ay içinde tekrar anagen safhaya geçer ve saç kılı oluşturur. Her ay 1 cm kadar uzamaya devam eder. Bu saçlar da diğer saçlar gibi yıkanabilir, kesilebilir, boyanabilir. Zorlayıcı aktivite ve egzersizlerden sonra saçlı deriye olan kan akımı artacağı için saç ekimi yapılan alanlarda hafif bir kanama olabilir. Bu nedenle 3 hafta kadar zorlu egzersizlerden kaçınılması gerekir.

FUE’ nin FUT’ dan farkı nedir?

Her iki yöntemde de saç köklerinin toplanma şekli birbirinden tamamen farklıdır. FUT yönteminde ense bölgesine iki parmak genişliğinde bir kesi oluşturulur ve buradaki deri saç kökleriyle birlikte bir bant gibi olduğu yerden cerrahi olarak çıkartılarak üzerindeki saç folikülleri ayıklanarak hedef bölgeye nakledilir. FUT son derece ilkel bir yöntemdir.  

Avantajları nelerdir?

FUE Saç Ekiminden kendisinden daha eski bir yöntem olan FUT Yönteminden farklı birçok avantaja sahiptir. FUE saç ekimi ense bölgesindeki sağlıklı ve güçlü saç kökleri tek tek seçilir.

 • FUE yöntemi ile yapılan ekimlerde saç kökü alınan donör bölge çok daha hızlı iyileşir.
 • Operasyon sonrası iz kalmaz. Çevredeki saç köklerine zarar verilmez.
 • FUE yöntemi sayesinde vücudun farklı bölgelerindeki kıl kökleri de ekim için kullanılabilir.

FUE saç ekimi, saç köklerinin birer birer toplanmasına olanak verir. FUE tekniği, son yıllarda adını oldukça sık duyduğumuz kalem tekniği olarak bilinen DHI tekniği ile birlikte uygulanabilmektedir. Saçın kalınlığına ve yapısına göre saç köklerinin çevresinde toplu iğne başından çok daha küçük oyuklar oluşturularak saç köklerinin yuvalarıyla (foliküler unite) birlikte çıkarılması, saç köklerinin tek tek toplanması;  donör bölgenin hızlı bir şekilde iyileşmesine olanak sağlamaktadır. Günümüzde farklı isimlerle ortaya atılan birçok saç ekimi yöntemi (kalem, robotik, DHI, micromotor… vs) temel uygulama prensibi olarak FUE Saç Ekimi yöntemine dayanmaktadır. FUE yöntemi, ilk çıktığı dönemlerde ‘’manuel punç’’ adı verilen bir cihaz ile gerçekleştirilirken son yıllarda mikromotor adı verilen medikal bir cihaz yardımıyla gerçekleştirilmektedir. Bu sebeple bazı kaynaklarda aynı yöntem “mikromotor FUE” olarak da karşınıza çıkabilir.

 

Safir FUE

Safir FUE saç ekim yöntemleri günümüzde en çok tercih edilen yöntemlerindendir.  Ekim için saç kökü sayısı kadar kanal safir uç ile açılır. Safir uç sayesinde saç derisinde travma olmaz. Böylece ekim sonrası kafa derisi çok daha hızlı iyileşir. Safir saç ekim yöntemlerinin en önemli özelliklerinden biri safir uçların nazik ve canlılığı maksimum koruyacak şekilde dizayn edilmiş olmasıdır. Greftler tekli, ikili veya üçlü olacağından farklı boyutlarda uçlar kullanılır.  Safir yönteminde herhangi yara veya skar izi oluşmaz. Ekim yapılan bölgenin iyileşme süresi ortalama 2-4 gün arasındadır.

Multi Implanter

Multi İmplanter cihazı, ekimde konfor ve kalite için büyük fark yaratır. İğneli özel başlığı sayesinde, diğer saç ekim yöntemlerinde ortalama 3-4 saat süren ekim işlemi ortalama 1 saat kısa içerisinde tamamlanır. Cilt altında saç kökleri için ideal derinliği ayarlar. Özel iğne başlığı sayesinde greft kaybını ortalama %90 oranında azaltmaktadır. Saç tıraşına gerek yoktur. Hızlı bir şekilde rutin hayatına dönülür.

Tıraşsız Saç Ekimi

Genellikle kadınlar tarafından tercih edilen doğal bir saç ekim yöntemidir. Tıraşsız ekimde maksimum 3000 greft saç ekiminde kullanılacağı küçük bölgeli ekimlerde tercih edilir. Sosyal hayatı aktif olanlar, sadece saçın olmadığı küçük alanları doldurmak isteyenler, ekim için zaman problemi yaşayanlarda ideal bir seçenek olabilir Ekim yapılacak alan geniş ise tıraşlı ekim yöntemi tercih edilerek, saç sıklaştırma ve yoğun bir ekim yapılabilir. Bölgesel saç ekiminde daha küçük alana yapılacak ekimde (alına, yanlara, şakaklara) sıklıkla kadınlarda saç ekim işleminde alınabilecek olan greft sayısına göre planlama yapılır. Bu işlem kimi zaman saç sıkılaştırma işlemi olarak tepesi seyrelmiş hanımlarda planlanır. Daha sık saçların istendiği durumlarda 6-8 ay sonra ikinci seans uygulanabilir.
dfi işlemi nasıl yapılır

DHI

Kanal açma ve kök yerleştirme işlemi aynı anda yapıldığı DHI uygulamasında canlı greftler kalitesini ve gücünü kaybetmez. DHI en iyi saç ekimi teknikleri arasında yer alır. Tıraşa gerek yoktur.

DHI Plus Gold

Altın uçlar ile alınan grefler 5000 kök gibi yüksek bir greft ekimine olanak tanır. Altın uç sayesinde ekim süresi kısalır ve daha doğal bir görünüm elde edilmesi sağlanır.  Saç aralarına da girilir, konforlu ve hızlı bir şekilde istenilen sıklık elde edilir.

Sakal Ve Bıyık Ekimi

Erkeklerde üst dudakta kıl çıkmaması veya kıl kaybının olması durumunda, kesin tedavi bıyık ekimidir. Bıyık ekimi, üst dudakta bıyık kılları çıkmayan deri bölgelerine saç kökleri ekimidir. Bıyık yerine ekilecek saç kökleri, kellik tedavisindeki gibi enseden alınmaktadır. Bıyık ekimi için ensenin yukarısından fue yöntemi ile 0,6mm punchlar ile tek tek saç kökleri alınmaktadır. Daha sonra, bıyık eksikliği olan sahalara tek tek saç kökleri ekilmektedir. Ekilen saç kökleri, bıyık sahasında da önceden olan özelliklerini korurlar ve saç kılları uzamaya devam ederler. Bundan dolayı uzayan saç kıllarının uygun aralıklarla kısaltılmaları tıraş sırasında rahatlıkla yapılabilir. Saç kökleri, birbirlerine çok yakın ekilirlerse beslenemezler. Bu nedenle ekim sıklığı hassasiyetle ayarlanır, folikül aralıkları nakledilen saç köklerinin beslenmelerini sağlayacak ideal genişlikte olmalıdır.  Saç kökleri ekildikten sonra beslenip saç kılı uzamaya başlayınca ( 4-6 ay sonra ) istenirse seyrek bıyık sahasına tekrar ekim yapılabilir.   Bıyık bölgesinde yara izi, ameliyat izi, yanık izi, dökülme gibi sorunlar bıyık ekimi ile tama yakın kamufle edilebilir, köselerde olduğu gibi hiç bıyık çıkmama durumunda bıyık ekimiyle ciddi kimlik değişimi yakalanabilmektedir. Bıyık ekiminde sadece FUE yöntemi uygulanmalıdır çünkü FUT yönteminde sonuçlar tatmin edici değildir. 0.6-0.7 mm’lik punchlarla alınan kıl kökleri alımla eş zamanlı olarak aletler yardımıyla cilt kesilmeden ekilmelidir bu şekilde ekim süresi kısaldığı gibi kökler beklemediği için kök ölümü de olmaz. Ergenlikle birlikte çıkması gereken sakallarda çeşitli nedenlerle bölgesel veya tamamen eksiklik meydana gelebilir. Bu tip birinde 20 yaşına kadar beklendiği halde istenen sıklıkta sakal yoksa sakal ekimi yapılabilir. Bu kişilerde sadece sakal seyrekliği veya eksikliği vardır ama deri üzerinde herhangi bir iz yoktur. Sakal bıyıktaki küçük boşlukları veya seyrelmeleri doldurmak için yanaklarda sakal çizgisinin üzerinde kalan (yanağın üst kısmından elmacık kemiğine uzanan alandaki) veya boynun alt bölümündeki çoğunlukla istenmeyen sakal kökleri alınarak sakal ekimi yapılabilir. Saç, sakal kaş ekimi için ekim yapılması istenen alan hasta tarafından belirlenir ve çizilir. Ekilecek toplam sakal sayısı hastanın isteğine bağlıdır. Önden görünen bıyık ve çene gibi alanlara daha yoğun, profilden görünen favori ve yanaklardaki sakallı alanlara daha seyrek ekim yapılır. Saç, sakal ve kaş ekimi sonrası ekilen alanda kan sızıntıları nedeniyle koyu kırmızı bir görünüm olur. İlk yıkamayla birlikte pıhtılar temizlendiği için ekilen sakallar görünür hale gelir ve 2-3 günlük sakal görüntüsü oluşur. Yüze ekilen kılların beslenmesi için ekim alanına vücut tarafından gönderilen kan miktarında artış olmaktadır. Bu artışa bağlı olarak 2-3 gün içinde ekilen kılların diplerinde sivilce benzeri küçük kırmızılıklar meydana gelir. Bu kırmızı görüntü 10-15 günde kaybolur. Saç, sakal ve kaş ekimi yapılan kıl köklerinin ekilen alana iyice yerleşmesi için ilk tıraş tercihen 10 günden sonra yapılmalıdır. Ekilen kılların büyük bir kısmı 15-20 günden sonra geçici bir dökülme yaşayabilir. Bu kıllar 4-8 ay sonra yeniden çıkar.

Kaş Ekimi

Kaş ekimi özellikle kadınların çok tercih ettiği tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Kadınlar düzenli ve sürekli kaşlarını aldıkları için kaşlarında küsme denilen bir hadise gerçekleşir. Kaşlar, gençlik yıllarındaki kalınlığı ve hacmi kaybeder. Kaş ekimi ile kaşların eski hacmine ve kalınlığına ulaşması mümkündür. Kaşlar, geçirilen travmalar, yanıklar ve kazalar nedeniyle de kaybedilebilir. Bu hasta gruplarında da kaş ekimi başarı ile uygulanır. Kaş ekimi işlemi kalıcı makyaj uygulaması kadar rahat uygulanabilecek bir işlemdir.

Kaş ekimi nasıl gerçekleştirilir?

Öncelikle ihtiyaç olan sayıda saç kökünü elde etmek için 5-10 cm lik alanda saç kısaltılır. Bu alandan tek tek kıl kökleri alınır. Sonrasında kaş ekimi yapılacak alana, kaştaki kıllarla aynı yönde, kesinlikle iz kalmayacak şekilde kanallar açılır. Bu kanallara saçlı deriden tek tek alınmış olan kıl kökleri nakledilir. Ekilecek kaşın kalınlığı ya da inceliği kişinin daha önceki kaşına ve saç yapısına uygun olmalıdır.  Kaş ekimi operasyonu FUE saç ekimi mantığı ile gerçekleştirilir. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen işlem 3-4 saat kadar sürer. Kaş ekiminde ense bölgesinden alınan kökler kullanılır. Bu köklerin nakil edilecek bölgeye belirli bir açı ve belli bir yönde yerleştirilmesi gerekir. Saç kökleri ciltten 45 derece açı ile çıkar. Kaşlar ise çok farklıdır. Ciltten yaklaşık 10-15 derecelik bir açı ile çıkarlar. Kaşın iç bölgesinde yukarıya doğru, ortaya geldikçe yere paralel ve kaşın dış kısmında ise hafifçe aşağıya yönelmiş bir şekle sahiptirler. Bu nedenle ekim sırasında kanal açarken çok dikkatli olunmalıdır. Aksi halde, kaş yanlış ekildiğinde farklı şekilde çıkabilir; ters yönde ya da aşağıya doğru çıkabilir. Bu nedenle kaş ekimi kesinlikle uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir.

Kaş ekimi sonrasında kaşlar ne zaman çıkar?

Ekim sonrası 3 ay sonra çıkmaya başlar. Yaklaşık 7-8 aylık bir süreç sonunda kaşlar son şeklini alır. Şunu da unutmamak gerekir ki kaşlar ekildikten sonra tıpkı saçlar gibi 15 gün sonra dökülmeye başlar. 3 ay kadar dökülme süreci devam eder. 3. aydan sonra kaşların dökülmesi söz konusu değildir. Kaş ekimi sırasında kök ensedeki saçlardan alındığı için saç gibi hızlı uzarlar. Bu nedenle uçlarının 15 günlük aralar ile kesilerek düzeltilmesinde fayda vardır. Bir sene sonunda kaşlar nakil edildikleri yerin özelliklerine uyum sağlarlar ve uzama hızları yavaşlar. Keserek düzeltme ihtiyacı azalır. 1 yıldan sonra kaşlar nakil edildikleri yerin özelliklerini kazanırlar.

Ekim Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • İşlem öncesinde iki hafta boyunca yeşil çay, C vitamini, kiraz sapı gibi bitkisel çaylar, kan sulandırıcı ilaçlar, sigara ve alkol tüketimi yapılmamalıdır.
 • İşlem öncesi anamnez ve gerekli tahliller yapılmalıdır.

Ekim Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Verilen ilaçlar düzenli şekilde kullanılmalıdır.
 • Baş birkaç gün çok fazla geriye ve öne şiddetle oynatılmamalıdır.
 • Baş biraz yüksek kalacak şekilde ortopedik yastık tercih edilmelidir.
 • Önerilen saç bakım ürünleri dışında başka ürünleri kullanılmamalıdır.
 • Saç yıkama üçüncü gün itibariyle yapılmalıdır.
 • Kullanılan şapka ve bere yumuşak olmalı, tahriş edici kıyafetler giyilmemelidir.
 • Saç ekilen bölgeye kuvvetli el teması yapılmamalıdır.
 • İki hafta solaryuma girilmemelidir.
 • Birkaç gün spor yapılmamalıdır.

Bize Ulaşın